Zagreb, 10. ožujka 2022.
Dinko LJOLJO, mag. ing. mech. Opus Optimus d.o.o. Rapska ulica 33 10 000 Zagreb e-mail: dinko.ljoljo@opus.com.hr
Diplomirao je 2013. na dodiplomskom i 2015. godine na diplomskom studiju strojarstva na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, na smjeru Energetika. Od 2014. godine radi u tvrtki Opus Optimus iz Zagreba, gdje je projektant termotehničkih instalacija. Autor je, odnosno suautor nekoliko radova i izlaganja na skupovima i projekata iz područja higijenskog projektiranja instalacija vode za piće. Govori engleski i njemački jezik.
prof. dr. sc. Davor LJUBAS, dipl. ing. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
NADOLAZEĆE ZAKONSKE OBAVEZE VEZANE UZ HIGIJENSKO PROJEKTIRANJE VODNIH INSTALACIJA U GRAĐEVINAMA
Pitka voda, osim što je vrlo dobro otapalo, pogodan je medij za mikrobiološki rast i razvoj. Zato je česta pojava u vodnim instalacijama da se sastav vode promijeni od izvorišta, i kemijski i mikrobiološki, do takve razine da predstavlja opasnost za ljudsko zdravlje. Direktiva (EU) 2020/2184 od 16. prosinca 2020. godine koja je stupila na snagu u siječnju 2021. nameće nova pravila i u promjenama dopuštenih koncentracija određenih parametara u vodi i uvodi posve nove odnose u ispitivanju voda. Tako je uvedena i posebna grupa zahtjeva na tzv. interne ili kućne vodoopskrbne mreže koje imaju specifične probleme i opasnosti za čije će rješavanje trebati potrebna velika pozornost i suradnja interdisciplinarnih timova stručnjaka. Sve članice Europske unije morat će prilagoditi vlastito zakonodavstvo, tako da bude u potpunosti usklađeno sa zahtjevima te Direktive najkasnije do siječnja 2023. godine. Velika pozornost bit će posvećena
slučajevima nekontroliranog povećanja koncentracije patogenih mikroorganizama u vodi (npr. Legionella pneumophila), čime se može ugroziti život korisnika takve vode. U tom procesu bit će potrebno proučiti najbolje svjetske prakse kako bi se došlo do jasnih smjernica za prvi korak u rješavanju problema - a to je izrada idejnih studija za različite potrebe sustava, korištenje ispravnih projektantskih rješenja za rekonstrukcije postojećih sustava te novih zgrada. Svi bi to za konačni cilj imalo smanjenje opasnosti za ljude koji koriste takve sustave. Takvo projektiranje bi se moglo prozvati higijenskim projektiranjem i stoga valja prikazati osnovna načela kojih bi se projektanti trebali pridržavati da bi se postigao traženi cilj - ispravna pitka voda na svakoj slavini u građevini.
OKVIR PO MJERI
15
Powered by FlippingBook